numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

EasyLinux 23 - Mandriva 2009

Dwudziesty trzeci numer EasyLinuksa z Mandrivą 2009 już w sprzedaży!

Mandriva zawsze stawiała na nowoczesność. Nie inaczej jest i tym razem: w wersji 2009 znajdziemy najnowsze oprogramowanie – czasem nawet w wersjach beta. Mimo to cały system działa niemal bezbłędnie – jest to niewątpliwa zasługa twórców dystrybucji.

Co znajdziemy w wersji 2009? Przede wszystkim nowe KDE 4.1.2, które ukazało się zaledwie tydzień przed wydaniem Mandrivy 2009. Najnowsza wersja tego graficznego środowiska pracy zawiera sporo rewolucyjnych zmian w stosunku do linii 3.5, które opisujemy w artykule na stronie 13. Oczywiście nie jesteśmy zmuszeni używać KDE 4 – jeśli z jakiegoś powodu nam nie odpowiada, możemy je wymienić na stare, wypróbowane 3.5.10.

Dystrybucja zawiera też najnowszą wersję Gnome, którą opisujemy w artykule na stronie 10. O ile KDE 4 to prawdziwa rewolucja, o tyle Gnome 2.24 możemy nazwać ewolucją, i to w najlepszym wydaniu. Środowisko to jest jeszcze bardziej wygodne i eleganckie niż kiedykolwiek, co z pewnością docenią użytkownicy. Jeśli ktoś nie lubi ani KDE, ani Gnome, zawsze może skorzystać z lekkiego środowiska LXDE, które opisujemy na stronie 17.Kolejna nowość to OpenOffice w wersji 3.0. Co prawda wersja z Mandrivy 2009 nie jest właściwym OOo 3.0, lecz jednym z ostatnich kandydatów do wydania, aktualizacja będzie wkrótce dostępna. Więcej informacji na temat nowych funkcji OpenOffice 3 znajdziecie w artykule na stronie 8. I w tym przypadku twórcy nie zawiedli użytkowników dostarczając wspaniały produkt wraz z poprawkami, na które czekaliśmy od dawna.

Wiele usprawnień związanych jest z najnowszą generacją notebooków, które ochrzczono netbookami. Te niewielkie komputerki mają swoje wymagania związane z niewielkim rozmiarem ekranu i stosunkowo gorszymi parametrami systemu. Twórcy włożyli wiele pracy w usprawnienie dystrybucji tak, by bez problemu uruchamiała się na Eee PC i podobnych netbookach, takich jak Acer Aspire One czy MSI Wind (a więc również polski Aristo Pico i300).
Użytkownicy Linuksa często zastanawiają się, którą dystrybucję wybrać: Ubuntu czy Mandrivę? A może Suse? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami, na pewno warto jednak dać szansę Mandrivie 2009, której twórcy dołożyli wszelkich starań, by być o krok przed konkurencją.