numerology class online shaka knights of the zodiac card astrology chinese history astrology parallel relationship synergy horoscope in french language susan white chinese horoscope cancer 2016 zodiac prediction computer horoscope matching

EasyLinux 27 - Ubuntu 9.04

Dwudziesty siódmy numer EasyLinuksa z Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope sprzedaży od 8 maja

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy Wam najnowszą wersję sztandarowego produktu Canonical – Ubuntu Linux 9.04 „Jaunty Jackalope”. Jak mówią Anglicy, „dobre stało się jeszcze lepsze”.
Trudno doszukiwać się w tym wydaniu jakichś rewolucyjnych zmian. Twórcy skupili się raczej na szlifowaniu dotychczasowej funkcjonalności systemu i dopracowywaniu tego, co nie zawsze działało dobrze. Oczywiście ogromna większość zmian jest niezależna od Ubuntu – dotyczy bowiem oprogramowania tworzonego przez innych programistów; faktem jest jednak, że nie sposób przecenić ogromu pracy integracyjnej wykonanej przez zespół Ubuntu. Dystrybucja po prostu działa – i to działa dobrze.

Czasem można się spotkać z opiniami, że Linux jest mało popularny, ponieważ „ma mało gier i innych programów”. Polecamy więc mały eksperyment: po zainstalowaniu Ubuntu 9.04 proszę przejść do menu z instalacją oprogramowania, z menu repozytoriów wybrać „Wszystkie dostępne programy”, a następnie przejść do listy gier. Gdyby chcieć je wszystkie zainstalować, trzeba by przewijać menu dobrych kilkanaście razy. To prawda, nie wszystkie są rewelacyjne. Więcej: większość z nich nie jest zbyt atrakcyjna. A jednak mimo to możemy znaleźć wiele takich, które dostarczą nam znakomitej rozrywki przez wiele godzin.Nie inaczej wygląda sytuacja z innymi programami. Dziś sytuacja wygląda znacznie lepiej niż dziesięć czy nawet pięć lat temu. Oczywiście jeśli wziąć pod uwagę ogół programów open source, ich jakość jest raczej średnia. Wiele z projektów, które powstawały z wielkim zapałem, po pewnym czasie upadło. Jednak te, które przetrwały lata, którym udało się zgromadzić wystarczającą ilość użytkowników, niejednokrotnie przewyższają jakością wiele zamkniętych odpowiedników. Wystarczy wspomnieć choćby Firefoksa, który (przynajmniej w Polsce) jest pod Windows bardziej popularny od Internet Eksplorera, który jest przecież dostarczany wraz systemem.

Dzięki dystrybucjom takim jak Ubuntu użytkownicy mają faktyczną, realną możliwość wyboru: wcale nie musimy być skazani na Microsoft i jego wizję przyszłości, gdzie każdy płaci amerykańskiej korporacji haracz za korzystanie z komputera. Skoro mamy możliwość wyboru, dlaczego z niej nie skorzystać?